Historie

Historie Lesního Hotelu Peršlák

První zmínka o osídlení v okolí našeho hotelu se datuje od roku 1359, kdy zde mniši založili novomlýnský rybník. V roce 1419 ukrýval mlynář Markhold ve starém mlýně Jana Žižku a první zmínka o hospodě v tomto místě je datována rokem 1580. Další významná událost se stala roku 1635, kdy byl zde vybudován nový mlýn, díky němuž získal rybník za hotelem jméno „Nové Mlýny“. Po staletí zde žila německy a česky mluvící komunita ve smíru vedle sebe, a to až do roku 1938, než zdejší území přičlenili k velkoněmecké říši a tím jej odtrhli od Československé republiky. Na jih od našeho rybníku byla vesnice až do roku 1953. Nacházelo se zde několik selských domů, mlýn, hospoda a hájovna. Po odsunu obyvatel byly tyto objekty zlikvidovány, protože se nacházely moc blízko státní hranice ČSSR.

Budova Lesního Hotelu Peršlák byla postavena ve dvacátých letech minulého století a sloužila jako finanční stráž ČR. V období druhé světové války zde bylo ubytováno německé vojsko a v následujících letech děti německých nacistických mládežnických organizací. Po roce 1945 je opět vystřídala posádka finanční stráže. Roku 1951 se zde usadily jednotky pohraniční stráže (PS) a bohužel se zdržely až do roku 1989. Jelikož se „Rota Peršlák“ nacházela mimo dosah hlavních komunikací, díky tomu byly pokusy o překročení státní hranice ojedinělé a naštěstí nebyly nikdy smrtelné.

V roce 1991 objevila bývalá kasárna paní Hauserová, která emigrovala po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 do Rakouska. Po dlouhém vyjednávání se jí podařilo tento objekt odkoupit a v roce 1992 začala rekonstrukce a přestavba na hotel. 1.července 1994 jsme přivítali první hosty. Od prvního dne bylo našim cílem nabídnout návštěvníkům vše, co je třeba k odpočinku a načerpání nové energie. Hotel nabízí ve svém rozsáhlém areálu 20 pokojů (59 lůžek). Vedle dvou a třílůžkových pokojů Vás očekávají i luxusní apartmány. Sociální zařízení, TV, SAT, minibar, telefon na pokojích jsou samozřejmostí. Novinkou je bezplatné připojení na internet formou Wi-Fi. Doufáme, že se budete cítit dobře v naší útulné restauraci s kachlovými kamny nebo na naší letní zahrádce.

Dále můžete využít k odpočinku hotelový rybník s písečnou pláží a lodičkou. V zimě je možno na rybníku bruslit nebo na udržovaných běžkařských stopách přímo před hotelem zdokonalovat svoji kondici. Lesní hotel Peršlák je také ideálním místem pro pořádání firemních akcí, oslav, outdoorových aktivit, svateb, promocí nebo narozenin.

V nejbližším okolí hotelu najdete jak na české, tak na rakouské straně hojně historických památek např. hrad Landštejn, zámek v Jindřichovém Hradci nebo vodní hrad Heidenreichstein.

Lesní hotel Peršlák stojí za Vaši návštěvu v každém ročním období a při každé příležitosti!


Kasárna v roce 1946

Pohraniční stráž při údržbářské práci cca 1965

Protože bylo focení přísně zakázáno, jsou snímky jako tyto velice vzácné. Vojáci základní služby 1976

Poslední novinky:

Z denní nabídky

Kuřecí roláda, plněná ricottou, sušené meruňky a couscous

Přípravy na sezónu

Váženi hosté, mili přátelé. Poslední přípravy před Velikonoci jsou v plném proudu. Náš snídaňový...

Jaro zavítalo na Peršlák

Vážení hosté, milí přátelé. Jako každé jaro se nám narodila krásná jehňátka. Zdravíme z lesa a těšíme...

Tip na výlet

Váženi hosté, milí přátelé. 20 km od Lesního Hotelu Peršlák se nachází město Jindřichův Hradec. To je...

Kde nás najdete?

Lesní Hotel Peršlák
Nový Vojířov 90, CZ 378 33 Nová Bystřice
tel.: 00420 384 386 505, fax: 00420 384 386 509
e-mail: hotel@perslak.com
hp: www.perslak.com